Krauna...

Elchanano Elkeso namas

Medicinos mokslų daktaras, neurologas Elchananas Elkesas (1879–1944) gimė Kalvarijoje, baigė Karaliaučiaus universitetą, 1920 metais su šeima apsigyveno Kaune. Jis buvo vienas žinomiausių Kauno gydytojų, Žydų ligoninės Vidaus ligų skyriaus vedėjas, vienas iš Švabės gimnazijos įkūrėjų, žymus Sionizmo judėjimo veikėjas. 18 metų jis buvo Vokietijos pasiuntinio Lietuvoje asmeninis gydytojas. 1941 metų vasarą, naciams pareikalavus sudaryti geto seniūnų tarybą (Judenrat), jos pirmininku žydų bendruomenė išrinko visų gerbiamą daktarą Elkesą. Išvežtas į Dachau (Landsbergo) koncentracijos stovyklą, 1944 metais jis žuvo. Žmona Miriam išgyveno Štuthofą ir išvyko į Izraelį. Elkeso vaikai Joelis ir Sara 1935 metais buvo išvykę mokytis į Didžiąją Britaniją ir taip išvengė Holokausto. Sūnus Joelis Elkesas (1913–2014) tapo pasaulinio garso psichiatru.

Trijų aukštų nuomojamų butų namą su mansarda Elkesai pasistatė 1930 metais. Vieno gražiausių Kauno modernistinių namų projekto autorius – statybos technikas Mikas Grodzenskis, techninę priežiūrą vykdė inžinierius Edmundas Frykas. Įspūdingais rizalitais banguojantis fasadas su horizontaliai sujungtomis plačių langų juostomis buvo simetriškas.

Virš portalo ir tarp langų pastebimos „tautiniam stiliui“ būdingos medžio drožinių imitacijos. Kiemo fasadą puošia įstiklintas erkeris-oranžerija, į kurį galima patekti iš namo viduryje esančios laiptinės. Į butus buvo įeinama pro vestibiulius – kiekviename aukšte skirtingos formos: pirmojo aukšto vestibiulis aštuoniakampis, antrojo aukšto – ovalo, o trečiojo aukšto – šešiakampio rombo formos. Lubos papuoštos žvaigždės formos gipsatūra. 1979–1982 metais vietoje mansardos buvo įrengtas ketvirtasis aukštas, atkartojantis kitų aukštų modernistines formas, o iš vakarų pusės – pristatytas priestatas su įvaža.

Savininkų šeima gyveno dideliame bute antrajame aukšte. Čia buvo ir ligonių priimamasis bei privati ligoninė (todėl namas dažnai vadinamas Elkeso ligonine). Pirmajame ir trečiajame aukštuose buvo po du nuomojamus butus. 1936–1940 metais vienas butas trečiajame aukšte buvo nuomojamas Suomijos konsulatui. Sovietų valdymo metais nacionalizuotame name veikė Tuberkuliozės dispanseris. 2001 metais pastatas atiteko Kauno technologijos universitetui, o 2018 metais buvo parduotas privatiems investuotojams. 1994 metais ant namo sienos buvo atidengta memorialinė lenta, skirta Kauno geto sunaikinimo 50-mečiui atminti.

Garso įrašas

Vietovės panorama

Vietovės Žemėlapis