Krauna...

Sugiharos namai

Nedidelis modernistinis namas anuomet prestižinėje gatvėje ant Vytauto (arba, kaip anuomet vadinta, Radijo) kalno buvo pastatytas ant šlaito, todėl iš gatvės pusės jis yra vieno aukšto, o iš kiemo pusės – dviejų. Iš kiemo terasos atsiverdavo Kauno panorama, o dabar matyti ankstyvuoju sovietmečiu užstatyta Fryko gatvės atkarpa. Namą 1939 metais jaunas inžinierius Juozas Milvydas suprojektavo savo svainiui, sesers Janinos vyrui, buvusiam švietimo ministrui, agronomui ir Žemės ūkio akademijos rektoriui Juozui Tonkūnui, o pastarasis išnuomojo jį Japonijos konsulatui. Skoningas pagrindinis įėjimas su šoniniais, kampu pasisukančiais laiptais, pridengtais apvalių formų sienelėmis, iš Vaižganto gatvės vedė į konsulo butą, o įėjimas pietiniame namo gale – į cokolinį aukštą, kuriame veikė konsulato raštinė; mažas butukas buvo įrengtas ir mansardoje. Prie namo buvo suprojektuota elegantiška tvorelė, kuri, deja, neišliko, – stovi tik vieniši varteliai.

Šis kuklus, stilingas namas tapo nepaprastai svarbia vieta ne tik Lietuvos, bet pirmiausia Lenkijos žydų istorijoje, kai, prasidėjus karui, Japonijos konsulas Čiunė Sugihara (Chiune Sugihara) nusprendė padėti iš nacių okupuotos Lenkijos masiškai bėgusiems žydams ir pradėjo išduoti jiems tranzitines vizas, beje, neturėdamas tam jokių Japonijos valdžios įgaliojimų. 1940 metais tokių „gyvybės vizų“ jis pasirašė daugiau kaip 6 tūkstančius – ne tik pabėgėliams iš Lenkijos, bet ir Lietuvos, taip pat Vokietijos ir tuometinės Čekoslovakijos žydams. Liudininkų teigimu, prie šio namo „eilė driekėsi kaip gyvatės uodega iki pat Būgos laiptų“. Tuo pat metu vizas žydams išduodavo ir Nyderlandų konsulas Janas Zvartendijkas (Jan Zwartendijk).

Namo savininkų šeimą 1941 metais sovietai ištrėmė į Sibirą. Namo kūrėjas inžinierius Milvydas, ką tik baigęs Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Statybos fakultetą ir pakviestas jame eiti adjunkto pareigas, kaip prisimena jo žmona Marija, apsidžiaugė, kai Kaune pasirodė naciai – tie patys naciai, nuo kurių sėjamos mirties šanso išsigelbėti ieškojo tūkstančiai žydų jo pastatytame name. Milvydas dalyvavo Birželio sukilime, žuvo prie Sitkūnų radijo stoties.

1999 metais buvusiame Japonijos konsulato pastate buvo įkurta VšĮ „Sugiharos fondas – diplomatai už gyvybę“, skirta Japonijos diplomato atminimui Lietuvoje įamžinti. Fondo mecenatai Ramūnas ir Birutė Garbaravičiai nupirko šį namą iš Tonkūnų šeimos paveldėtojų. Šiandien pirmajame namo aukšte veikia 2000 metais įkurtas Čiunės Sugiharos memorialinis muziejus, antrajame – VDU Azijos studijų centras, čia kasmet renkamas Tolerancijos žmogus. 2008 metais muziejus buvo atnaujintas ir moderniai įrengtas Japonijos vyriausybės lėšomis.

Garso įrašas

Vietovės panorama

Vietovės Žemėlapis